System of a Down

8,0
1 ocena muzyki
System of a Down to amerykański zespół, grający połączenie metalu i hard rocka z elementami ormiańskiej muzyki ludowej.

Cała historia zespołu zaczęła sie w studiu Rehearsal, Serj Tankian spotkał tam młodego gitarzystę Darona Malakiana. Panowie grali w różnych zespołach, ale juz zaraz stwierdzili, że sa do siebie bardzo podobni, więc zaczęli grać razem. Razem z Ontronikiem Khachaturianem, który grał na perkusji, stworzyli zespół o nazwie Soil.

W 1995 roku zaszły zmiany, które spowodowały powstanie grupy, jaką znamy dzisiaj. Przyjaciel zespołu, Shavarsh "Shavo" Odadjian, zastąpił w zespole basistę. Obecna nazwa grupy narodziła się od poematu Victims of a Down, który został napisany przez Malakiana. Po kilku twórczych różnicach John Dolmayan zastąpił Khachaturiana na perkusji. Na rodzaj ich muzyki miały wpływ takie zespoły jak: Slayer, KISS, The Beatles, Dead Kennedys, Led Zeppelin, Morbid Angel, Black Sabbath, ale także ormiańskie ludy śpiewaków, takie jak Harout Pamboukjian.

Najważniejsze w muzyce System of a Down są teksty: szczere, mówiące o problemach świata, a także kulturowych oraz rasowych oraz o swoim narodzie, szczególnie o Rzezi Ormian z lat 1915-1917.
Zespół powstał w 1995 roku w Los Angeles. Członkowie zespołu - wokalista Serj Tankian, gitarzysta Daron Malakian, basista Shavo Odajan i perkusista John Dolmayan - wywodzą się z małej ormaińskiej społeczności w USA. Bardzo szybko wydali pierwsze trzyutworowe demo, które dotarło nawet do Nowej Zelandii i Europy Wschodniej. Duża liczba koncertów doprowadziło do zainteresowania grupą samego Ricka Rubina, który zawarł z nimi kontrakt w imieniu własnej wytwórni American.

W 1998 roku światło dzienne ujrzał debiut System of a Down, wyprodukowany przez Rubina. Płyta spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem na całym świecie. Zespół został zaproszony na trasę koncertową przez Slayera. Trasa przybyła także do Polski.

Zespół zyskał swoim debiutem tak wysoki status, że następny krążek był jednym z najbardziej wyczekiwanych wydawnictw w 2001 roku. Toxicity natychmiast trafiło na szczyt amerykańskiej listy przebojów, a singiel do Chop Suey był na ciągle grany we wszystkich stacjach muzycznych.

W 2002 roku grupa wydała album o dość kontrowersyjnym tytule Steal This Album. Piosenki, znajdujące się na krążku, pochodzą z sesji nagraniowych poprzednich albumów, ale z różnych powodów się na nich nie znalazły.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones