PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=217841}
7,2 3 297
ocen
7,2 10 1 3297
6,7 3
oceny krytyków
Chorować w USA
powrót do forum filmu Chorować w USA

Zastanawiam się na ile obraz amerykańskiej służby zdrowia przedstawiony w dokumencie Moore'a jest prawdziwy. Odnoszę wrażenie, że nieco tendencyjnie zestawił fakty. Jakkolwiek przedstawiony w filmie obraz nie byłby przerysowany, wygląda to dramatycznie. Pacjenci wyrzucani ze szpitali na bruk, wynajdywanie kruczków prawnych, po to żeby nie płacić chorym... Szok!
Jeszcze kilka lat temu moje poglądy gospodarcze (również dotyczące służby zdrowia) były bardziej liberalne. Dziś się zastanawiam czy państwowa opieka zdrowotna (nie ta w wydaniu polskim ale np. brytyjskim) i wyższe z tego tytułu podatki, nie jest rozwiązaniem lepszym.
7/10

ocenił(a) film na 1
galladorn

Mnie ciekawi jak bardzo szokujący byłby film dokumentalny przedstawiający pacjentów oszukujących ubezpieczalnie. Na naszym "podwórku" spotkałem się z historiami jak to da się oszukać ubezpieczyciela na pożarze czy "kradzieży" auta - streszczając: Polska jest jednak krajem pomysłowych ludzi :)

"Dziś się zastanawiam czy państwowa opieka zdrowotna (nie ta w wydaniu polskim ale np. brytyjskim) i wyższe z tego tytułu podatki, nie jest rozwiązaniem lepszym."

Tylko musisz wziąć pod uwagę że jakieś 90 % wynalazków z dziedziny medycyny pochodzi z USA. Innowacyjność jest tam większa dlatego że za badaniami stoją prywatne firmy, a nie rząd. Tak więc najsprawiedliwiej będzie jak założysz że gdyby nie prywatny kapitał w amerykańskiej służbie zdrowia to ta brytyjska byłaby teraz w latach sześćdziesiątych.

ocenił(a) film na 9
Shimada

Właśnie te prywatne firmy dyktują kosmiczne ceny za leki i generują kosmiczne rachunki wystawiane dla pacjentów którzy później stają się bankrutami lub po prostu nie stać ich żeby się leczyć. Proponuję obejżeć Repoman to ciekawy obraz w kontekście Sicko.

ocenił(a) film na 1
negro663

Z tego co wiem to w wolnym kraju każdy może dowolnie dyktować ceny za swoje produkty. Natomiast jeżeli dochodzi do zmowy cenowej to jest to sprawa dla amerykańskich sądów, nie wiem co więcej można w tej sprawie ustalić.

Zresztą w systemie państwowej służby zdrowia leki produkują również prywatne firmy a rząd tylko dofinansuje ich kupno. Tak więc jest to dokładnie ta sama sytuacja - firmy mogą dyktować wysokie ceny, państwo musi dyktować wysokie podatki - przeciętny obywatel płaci dokładnie tyle samo za leki tyle że w USA płaci tylko w aptece a w innych krajach płaci w aptece i z podatków.

Nie posądzam akurat Ciebie o to ale sporo ludzi myśli że jeżeli pieniądze pochodzą od rządu to one pojawiają się tam w magiczny sposób. Otóż nie, wszystkie pieniądze rządu pochodzą od podatników tak więc jeżeli w systemie prywatnym coś kosztuje przeciętnego obywatela 100 zł to w systemie upaństwowionym 140 zł (100 za "produkt" + 40 dla urzędnika zajmującego się tą sprawą).

ocenił(a) film na 7
Shimada

Pewnie masz rację z tymże ta amerykańska innowacyjność w dziedzinie medycyny nie przekłada się w 100% na jakość usług medycznych i długość życia.

galladorn

Po reformach Obamy USA będzie ociekać socjalistycznym nektarem dobrobytu... już powoli się to uwidacznia :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones